Brzdová kapalina

Vytvořeno: 27. září 2015
Napsal Tydou
Nejdůležitější věc na autě jsou brzdy.
Nedílnou součástí brzdové soustavy je brzdová kapalina.

 

Brzdové kapaliny:
název bodu varu bod varu za mokra DOT specifikace
Motul Racing Brake Fluid 600 312°C neudáno 5.1
Motul DOT 5.1 Brake Fluid 270°C 185°C 5.1
Castrol SRF Racing Brake Fluid 300°C neudáno 4
Castrol Response Super DOT 4 neudáno neudáno 4
ATE Brake Fluid Typ 200 280°C 200°C 4
ATE Brake Fluid Super DOT4 260°C 180°C 4
Valvoline Super Brake&Clutch Fluid DOT 5.1 270°C neudáno 5.1
Valvoline Universal Brake&Clutch Fluid DOT 4 260°C neudáno 4
Syntol HD 265 260°C neudáno 4

Vysvětlení k tabulce: čím vyšší je hodnota bodu varu tím lépe. Bod varu za vlhka (mokra) je hodnota bodu varu u rok staré brzdové kapaliny, která již ze vzdušné vlhkosti absorbovala vodu. Specifikace DOT je předpis minimální hodnoty bodu varu pro danou třídu. Např. DOT 4 má min. bod varu 230°C a přesně min. tato specifikace by se měla do Calibry lít.Motor Vás veze, ovšem brzdy Vás chrání. Brzdy je ta nejdůležitější součást auta, kterou na ní máte. Mnozí ani netuší že výrobce doporučuje každý rok kontrolu brzdové kapaliny. A to především její bod varu, který se postupem času snižuje. Brzdovou kapinu je doporučeno vyměnit jednou za dva roky.

Jak to tedy je? Bod varu brzdové kapaliny je podle normy DOT4 230°C, ale po roce klesá přibližně na 180°C. Tato degradace vlastností vzniká absorbcí vzdušné vlhkosti (vody). Voda vaří při 100°C. Čím více vody tím horší vlastnosti. Pro sportovní vůz jakým je Calibra se za minimum nechá požadovat hodnota 155°C. Tuto hranici dosahuje brzdová kapalina právě po cca dvou letech.

Takže brzdová kapalina je opravdu velmi náročná náplň, musí splňovat mnoho nároků jako např. mazivost, chemickou stálost proti oxidaci, minimální odpařivost, nesmí vyvolávat korozi kovů, nesmí narušovat pryžové součásti brzdového systému, kterých je požehnaně (pozor, kapalina ale přesto není přátelská k laku, vyvarujte se jeho potřísnění!!! A když už dojde k potřísnění tak lak může doslova stéci dolů. Přestože je kapalina náročnou není nejdražšší a nejobjemnější. Není jí potřeba mnoho do Calibry je náplň 0,40 litru a cena cca od 60,-Kč za litr v obyčejné kvalitě až po cca 150,- za nejlepší typy.

Pokud máte pocit, že Vám brzdy při brždění tzv. vadnou je velmi pravděpodobné, že příčina bude právě v brzdové kapalině.


autor: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. dne 29.01.2004, všechna práva vyhrazena. Publikace či jakékoli jiné nakládání s tímto článkem pouze se souhlasem autora. Zdroj weby výrobců.  

Dnes je
Kontakty

Předseda: MiTy
Forum: Mystique*
Web: Tydou