Přední světla

Vytvořeno: 27. září 2015
Napsal Tydou
Potřebujete z nějakého důvodu umět rozebrat přední světlo?
Pokud ano, čtěte vesele dál.
(tento článek není návodem a autor neručí za žádné škody způsobené tímto článkem)
 
 
Ahoj, je tu článeček o rozebrání a složení předního světla.

O tom, že se musí sundat přední nárazník asi nikdo nepochybuje a že to není velký problém asi ví většina lidí. Proto tento popis zanedbám. Přední světlo drží ve valné většině případů na třech šroubcích. Vše samořezky. Pozor jedna z nich má jiný tvar závitu (narážím na zpětnou montáž). Dvě samořezky jsou nahoře a jedna dole. Číslo klíčku je "8". Na tu spodní se dostanete ne zrovna snadno ale s delším nástavcem (cca 20 cm) to lze vcelku bez problému.

 

Obrázky:

 

Při vyndávání postupujte opatrně aby jste neulomili ony přichytávací pacičky. Světlo začněte vyndávat od středu vozu směrem ven. Po vystrčení světla přijdou na řadu konektory. Jsou dva nebo tři, podle toho jestli máte el. stavitelnou výšku světlometů. Vycvaknutí je hračka.

Když máte světlo venku najděte si dostatečně velkou plochu na rozebrání, třeba stůl :-)

Nahoře na parabole jsou takove male kovové caplíky. Ty jdou za přispění malého šroubováčku snadno dolů. Jsou 3 nahoře stejný počet dole a po jednom po stranách. Celkem tedy 8 plýšků.

Po secvakání pozor na oddělení obalu s krycím sklem. Jde to snadno. Nyní je třeba vyšroubovat (vycvaknout) objímku s blinkrem. Hned po ní výškové nastavení světel (jemě otočte po směru hodinových ručiček). Vyndá se (z paraboly) vysazením z držáčku (který drží v parabole) směrem dolů.

Poté se již jen vycvaknou držáčky paraboly která drží v obalu (opatrně). Dále se sundají dráty. A máte to na kusy. :-)) Nic složitého. Pokud chcete světlo umít (moc nedoporučuji) tak veeelmi jemným hadříčkem. A ihned utřít opět VELMI jemě do sucha. Rozhodně neumývejte krycí sklo. Je zevnitř opatřeno nástřikem proti pocení a asi by nebyl dobrý nápad to umýt.

Vědět jak to složit nazpět asi nebude problém...

p.s. ještě malá poznámka k výkonu žárovek: Do dálkového světla si celkem v pohodě můžete dovolit dát až 100W žárovku (ovšem vyhláška to nedovoluje). Konstrukce to umožňuje. Narážím zde na problém s tavením paraboly. Ovšem do mlhovky či potkávacího světla silnější žárovky vřele NEdoporučuji. Viz. roztavené paraboly, přečtěte si fórum. Jediné co tam lze bezpečně provozovat je předepsaná wattáž tj. 55W a použít větší svítivost. Já používám +30%. A je to hodně znát.Seznam žárovek v parabole:

popis standardní žárovka náhrada žárovky
potkávací H1 55W +30% nebo +50% svítivosti
mlhovká H3 55W +30% nebo +50% svítivosti
dálková H1 55W až 100W (na vlastní nebezpečí)
blinkr klasická 10W žárovka -
parkovací malá 5W žárovička -A na úplný závěr. Pokud rozbijete sklo a zbytek Vám zůstane celý nezoufejte. Investice v cca 8 tis. Kč Vás mine. Bohatě postačí koupit přední sklo za cca 1 tis. Kč.

Takto vypadá nové sklo oproti 13 let starému a v porovnání na světlometu.

Hodně světla hlavně v noci přeje :autor: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. dne 17.07.2003
Foto skel poskytl Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. dne 03.01.2011
 

Dnes je
Kontakty

Předseda: MiTy
Forum: Mystique*
Web: Tydou