Vypálená parabola

Vytvořeno: 27. září 2015
Napsal Tydou
Svítí Vám Calibra málo?
(tento článek není návodem a autor neručí za žádné škody způsobené tímto článkem)

Pokud má někdo z Vás pocit, že Calibra nesvítí vězte že to není dáno konstrukcí světel, ale jejich stavem. Za konstrukci a funkčnost dostala Calibra v roce 1990 ocenění za nejlepší přední světlo (nic blíž vědět nechtějte, jen jsem to kdysi někde četl).

V naprosté většině je na vině špatného svícení zacházení či věk světel. Pod špatné zacházení patří např. absence zadního víčka nebo její prachovky což vede k mlžení a špinění vnitřku světla a následné degradace aktivní plochy, dále prasklé přední sklo atd. Za sešlost věkem lze považovat zažloutnutí a to také skel! světel.

Mmch. víte, že u čočkového světla tu "chromovanou" část paraboly nepotřebujete? Pro funkčnost světla není potřeba! Proto jsou někdy vidět Calibry s černými parabolami (obr4). Tedy za špatné svícení může a) zežloutnutí sklel a b) zašpinění čočky.

Jak to řeší někteří z Vás? Jednoduše a to silnější mmch. nepovolenou žárovkou. Ovšem jak to dopadá téměř ve 100% případů je vidět na (obr3). Toto je roztavená parabola z důvodu použití silnější watáže žárovky. Tedy větší než 55W. Proč k tomu dochází? Světlo je energie a jejím vedlejším produktem je teplo. U světla se odvádí jízdou a proudícím vzduchem. Ovšem u čočkových světel je to trochu problém, protože silná čočka brání účinnému ochlazování a silnější žárovku to už prostě neuchladí.

Jako alternativa lze použít žárovky a dokonce schválené do provozu. Jsou to žárovky se zvýšenou svítivostí. Např AllSeason, OsramBlue ap. Například od výrobců Tungsram, Philips, Osram atd. Tyto žárovky opravdu svítí lépe. Záleží na vkusu každého z Vás. Také ve fóru proběhlo na toto téma několik diskuzí.

Na obrázku 1 a 2 je vidět rozebrané světlo s parabolou a vlastní vyndaná čočka potkávacího světla. A to ve stavu v jakém by měla být, když je v naprostém pořádku.

Toto co píši platí také pro světla mlhová pokud je máte. Pro dálková tomu tak není, nemají čočku, je to světlo klasické konstrukce. A ještě poznámku k zatmavení parabol: v ČR je to zakázané a vězte že PČR by se taková úprava pramálo líbila.Obrázky:


autor: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. dne 12.12.2004, za obrázek roztavené paraboly děkuji p. Seminskému.  

Dnes je
Kontakty

Předseda: MiTy
Forum: Mystique*
Web: Tydou